X
تبلیغات
امروز: دوشنبه 1 بهمن 1397
دسته بندی محصولات
بخش همکاران
لینک دوستان
بلوک کد اختصاصی

پاورپوینت نظریه روان تحلیل گری فروید

پاورپوینت نظریه روان تحلیل گری فروید دسته: روانشناسی
بازدید: 23 بار
فرمت فایل: pptx
حجم فایل: 1308 کیلوبایت
تعداد صفحات فایل: 24

نظریه‌ی روانشناسی فروید بسیاری از پهنه‌های روانشناسی را دربرمی‌گیرد حیطه‌های روانشناسی تحولی (رشد)، انگیزش و شخصیت، مهم‌ترین شاخه‌های روانشناسی هستند كه از نظریه فروید تاثیر پذیرفته‌اند ما بنا به اهمیت نظریه او به عنوان یكی از پیشگامان ایجاد روانشناسی نوین، به طور مفصل به شرح آن می‌پردازیم هر چند بنا به گفته‌ی دكتر منصور، در بوته یك موقعیت درمانی

قیمت فایل فقط 12,000 تومان

خرید

نظریه روان تحلیل گری فروید

مقدمه

برای ورود به پهنه‌ی گسترده روانشناسی، مطالعه مكتب بزرگ "روان‌كاوی" یا "روان تحلیل‌گری" ( Psychoanalisis) اجتناب‌ناپذیر است. به گفته شولتز «بدون این‌كه از تصمیم فروید آگاه شویم، به سختی می‌توان تحول حوزه شخصیت را درك و آن را ارزیابی كنیم.» هر چند برخی از صاحب نظران ممكن است نظریه او را فرسوده، جزمی، غیرعلمی و گمراه كننده بدانند. نوع نگاه ویژه‌ی فروید به پدیده‌های روانشناختی باعث تحولی شگرف در این پهنه شد كه از آن به عنوان یك انقلاب علمی یاد می‌كنند. نظریه‌ی روانكاوی فروید نظریه جامع و فراگیری است كه تاثیر خود را نه تنها به روانشناسی، بلكه بر بسیاری ازعلوم بشری گذاشته است.
vزیگموند فروید(Sigmund Freud) معتقد بود كه اختلال‌های روان‌رنجوری كه بیمارانش از خود نشان می‌دادند از تجارب دوره كودكی آن‌ها سرچشمه گرفته است . او تجربیات كودكی را به قدری مهم می‌دانست كه گفت، شخصیت فرد بزرگسال در پنج سالگی به طور محكم شكل می‌گیرد و متبلور می‌شود. آنچه وی را متقاعد ساخت كه این سال‌های نخستین بااهمیت هستند، خاطرات كودكی خود او و خاطراتی كه توسط بیماران بزرگسال او فاش می‌شدند بود. فروید تعارض‌های جنسی نیرومندی را در طفل و كودك نورس احساس كرد، تعارض‌هایی كه به نظر می‌رسید در اطراف نواحی خاص بدن دور می‌زنند. وی متوجه شد كه در سنین مختلف، هر یك از نواحی بدن از نظر مركز تعارض، اهمیت بیشتری دارد. در هر مرحله رشد شخصیت، تعارضی وجود دارد كه باید قبل از اینكه كودك بتواند به مرحله بعدی پیشروی كند حل شود. گاهی اوقات شخص دوست ندارد یا نمی‌تواند از یك مرحله به مرحله بعدی منتقل شود، زیرا تعارض حل نشده است یا به این علت كه نیازهای وی آنچنان عالی توسط والدینی آسان‌گیر ارضا شده‌اند كه كودك نمی‌خواهد پیش برود. در هر دو صورت گفته می‌شود كه فرد در این مرحله رشد تثبیت شده است. در تثبیت(Fixation) قسمتی از لیبیدو یا انرژی روانی(Cathexis) صرف آن مرحله رشد می‌شود و انرژی كمتری برای مراحل بعدی باقی می‌ماند.

ساختار فرامن

•فرامن كه در جریان اجتماعی شدن كودك و همانندسازی با والدین شكل می‌گیرد، مركز فرامین و دستورات اخلاقی است. با یك مثال می‌توان كاركرد این سه بخش را روشن كرد: فردی در روزه به سر می‌برد و بعد از ساعت‌ها عدم مصرف غذا، تكانه‌هایی از بن به من او فشار می‌آورد كه گرسنگی و لذت غذا خوردن در آن لحظه را به خاطر فرد می‌آورد. اما از فرامن نیز به من دستوراتی می‌رسد كه عبادت، پرهیز و خویشتن‌داری را یادآور می‌شود. من در این میان وظیفه تعادل بین این دو فرایند را بر عهده دارد. اگر بن پیروز شود، فرد روزه  را خواهد شكست و نیز ممكن است از این‌كه دستورات فرامن را اجرا نكرده، احساس گناه كند. اگر هم فرامن غالب باشد، من ارضای نیازهای بن را به تعویق انداخته و به سوی ارزش‌های فرامن حركت می‌كند.

قیمت فایل فقط 12,000 تومان

خرید

Share

برچسب ها : نظریه روان تحلیل گری فروید , پاورپوینت نظریه روان تحلیل گری فروید , Freuds theory of psychic analysis , نظریه روانشناسی فروید , فروید , روانشناسی , تحلیل گر , زیگموند فروید

کسب درآمد از تبلیغات کلیکی
نظرات کاربران در مورد این کالا
تا کنون هیچ نظری درباره این کالا ثبت نگردیده است.
ارسال نظر
امارگير سايت
لوگو نماد اعتماد الکترونیک
لوگو ساماندهی
logo-samandehi
'گارانتی خرید
logo-guarantee