X
تبلیغات
امروز: سه شنبه 28 اسفند 1397
دسته بندی محصولات
بخش همکاران
لینک دوستان
بلوک کد اختصاصی

مقاله پرورش اسب

مقاله پرورش اسب دسته: پزشکی
بازدید: 134 بار
فرمت فایل: docx
حجم فایل: 209 کیلوبایت
تعداد صفحات فایل: 66

هیچكس بدرستی نمی داند اسب از چه زمانی روی زمین به تاخت رفت و از چه زمانی توانستند بر پشتش بنشینند می‌گویند حیات اسب بر روی زمین به پنجاه میلیون سال پیش برمی گردد البته نه اسبی كه اكنون می‌بینیم و می‌شناسیم

قیمت فایل فقط 7,000 تومان

خرید

پرورش اسب   Article horse

اسب‌های اولیه، با اسب‌های كنونی به لحاظ جثه تفاوت‌های بسیاری داشته اند. اندام آنها بسیاركوچكتر ازاسب‌های كنونی بوده و هیكلی به اندازه روباه داشته اند.

اسب‌های یك میلیون و دویست هزار سال پیش شباهت زیادی به اسب‌های كنونی داشته اند. در عصر سنگ انسان‌های اولیه اسب‌ها را شكار كرده اند و گوشت آنها را خورده اند. نژاد آنها گوناگون است. از آن گوناگونی تاریخی، اكنون هفت گونه آن در آسیا و آفریقا باقی مانده است و 63 نژاد آن در سراسر جهان پخش است.

در استپ‌های جمهوری‌های آسیای مركزی شوروی سابق، مناطقی وجود داشته، كه در آنجا حدود 6 هزار سال پیش برای نخستین بار اسب بدست شبان هائی كه دراین استپ‌ها زندگی می‌كرده اند، اهلی شده اند. به طورقطع می‌توان گفت كه این اسب‌ها نیای مستقیم وبلافصل اسب‌های تركمن بوده اند.

دراین منطقه گسترده، ن" تیان شان" وجود داشته، كه درحقیقت می‌توان گفت این اسب نیای اسب‌های سریع و چالاك امروزی شرق است. اسب سكایی با اندامی متوسط در ناحیه شمال ایران قدیم تا سیبری و اسب هایی با جثه كوچك كوهستانی، بنام  "یابو" و اسب كوچك خزردر مناطق غرب این محدودهً وسیع همراه با اسب‌های عربی و در شرق آن اسب‌های وحشی مغولی متناسب با آب و هوای جغرافیایی وجود داشته اند، كه پاره‌ای  از آنها با اسب‌های بیگانه اصلاح یافته اند. اسب‌های كُرد، اسب‌های دوخونی خاور زمین هستند. اسب‌های دوخونی شرقی ازآمیزش مادیان ( یابو) با اسب تركمن است.

اسب ها با نژاد اصیل در دنیا

یكی از اسب‌های با نژاد و اصیل دنیا كه در نواحی شرق این منطقه یعنی در منطقه آلتایی مغولستان كشف شد، اسب تركمن است. این اسب كه سده‌ها پیش ازمیلاد درگورستان‌های پازیرك آلتایی ( این گورستان صد‌ها سال زیر یخ واقع بوده است . در این گورستان است كه نخستین فرش دستباف دنیا یافت شد.) كشف شده، همانند امروز نمد پیچ شده بود. نژاد اصلی اسب تركمن به لحاظ اینكه آمیزش خونی نداشته، بمثابه با نژاد ترین اسب و مادر اسب‌های موجود در جهان شناسایی شده است. (منطقه‌ای كه تركمن‌ها در آنجا به پرورش اسب اشتغال داشتند ، با دتیای خارج تاپایان قرن نوزده به سختی در ارتباط بود، ازاین رو نمی توانست نژاد‌های دیگر اسب براسب تركمن تاثیر بگذارند. به غیر از این، در این منطقه نژاد های« بیگانه »‌ای كه دراصل نوع دیگر اسب‌های تركمن بودند، وجود داشتند.) این اسب در نزد قوم ماد از اهمیت بالایی برخوردار بوده است و گویا بدست این قوم به نواحی شمال خراسان كنونی انتقال یافته است. اسب تركمن در كاوش‌های شهر فرغانه ازبكستان نیز یافت شده كه متعلق به هزار سال قبل از میلاد مسیح است.


قیمت فایل فقط 7,000 تومان

خرید

Share

برچسب ها : asb , hourse , اسب , اسب ایرانی , اسب خزر , پرورش اسب , Article horse

کسب درآمد از تبلیغات کلیکی
نظرات کاربران در مورد این کالا
تا کنون هیچ نظری درباره این کالا ثبت نگردیده است.
ارسال نظر
امارگير سايت
لوگو نماد اعتماد الکترونیک
لوگو ساماندهی
logo-samandehi
'گارانتی خرید
logo-guarantee